• English
Birla Fertility & IVF
Birla Fertility & IVF

ଇନ୍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ (ଆଇ ଭି ଏଫ୍)

  • Published on March 29, 2023
ଇନ୍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ (ଆଇ ଭି ଏଫ୍)

ଇନ୍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ (ଆଇ ଭି ଏଫ୍)

I-ଇନ୍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍

ଇନ୍ ଭିଟ୍ରୋ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ (ଆଇ ଭି ଏଫ୍) ହେଉଛି ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ ର ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଅଣ୍ଡା ଶୁକ୍ରାଣୁ ସହିତ ଭିଟ୍ରୋରେ (“ଗ୍ଲାସରେ“) ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ।

 

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅଣ୍ଡାଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା, ଏକ ଡିମ୍ବାଣୁ କିମ୍ବା ଓଭା (ଅଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡା ଗୁଡିକ) କୁ ବାହାର କରିବା ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ଏକ ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ସାର ଦେବା ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ |

 

ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇଥିବା ଅଣ୍ଡା (ଜାଇଗୋଟ୍) 2-6 ଦିନ ଭ୍ରୁଣ ସଂସ୍କୃତି ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ, ଏହାକୁ ସଫଳ ଗର୍ଭଧାରଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ କ୍ୟାଥେଟର୍ ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭାଶୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଏ |

 

ଆଇଭିଏଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣତ ଟେଷ୍ଟ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ଶିଶୁ କୁହାଯାଏ | ଜୁଲାଇ 1978 ରେ, ଲୁଇସ୍ ବ୍ରାଉନ୍ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ ଯିଏକି ତାଙ୍କ ମା ଆଇଭିଏଫ୍ ଚିକିତ୍ସା ପାଇବା ପରେ ସଫଳତାର ସହ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ |

 

II-ଆଇଭିଏଫ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଆଇଭିଏଫ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମୁଖ୍ୟତଃ 5 ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଭକ୍ତ |

ସେଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ :-

 

  • ଓଭାରିଆନ୍ ହାଇପରଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେସନ୍:-

     ଓଭାରିଆନ୍ ହାଇପରଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେସନ୍ ହେଉଛି ଡିମ୍ବାଣୁର ଏକାଧିକ ଫୋଲିକଲ୍ସର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା |

ଏହା ବୟସ, ଆଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଫୋଲିକଲ୍ ଗଣନା ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ମଲେରିଆନ୍ ହରମୋନର ସ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପୂର୍ବାନୁମାନରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ |

 

 ଓଭାରିଆନ୍ ହାଇପରଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେସନ୍ ପାଇଁ ଖରାପ କିମ୍ବା ହାଇପର-ପ୍ରତିକ୍ରିୟାର ଫଳାଫଳ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ଓଭାରିଆନ୍ ହାଇପରଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଏବଂ ଡୋଜ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ |

 

ଓଭାରିଆନ୍ ହାଇପରଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେସନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱତଃସ୍ପୃତ ଅଣ୍ଡାଦାନକୁ ଦମନ କରିଥାଏ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଉପଲବ୍ଧ: (ସାଧାରଣତ ଲମ୍ବା) GnRH ଆଗୋନିଷ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ କିମ୍ବା (ସାଧାରଣତ ଛୋଟ) GnRH ବିରୋଧୀ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା |

 

  1.  ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର

ଟ୍ରାନ୍ସଭ୍ୟାଜିନାଲ୍ ଓସାଇଟ୍ ପୁନଃଉଦ୍ଧାର ନାମକ ଏକ ଟ୍ରାନ୍ସଭେଜିନାଲ୍ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ମହିଳାଙ୍କ ଶରିରରୁ ଅଣ୍ଡା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ-ଗାଇଡ୍ ଛୁଞ୍ଚି ଅଣ୍ଡାଦାନୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଯୋନୀ କାନ୍ଥକୁ ବିଦ୍ଧ କରିଥାଏ ।

 

ଏହି ଛୁଞ୍ଚି  ଦ୍ୱାରାଫୋଲିକଲଗୁଡିକ ଅଣାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଫୋଲିକୁଲାର୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ ଓଭା ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଭ୍ରୁଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥାଏ |

 

ଅଣ୍ଡାଦାନୀରୁ ଦଶରୁ ତିରିଶ ଅଣ୍ଡା ବାହାର କରିବା ସାଧାରଣ କଥା |

ପରିପକ୍ୱ ଫୋଲିକଲ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସାଧାରଣତ 20 20 ରୁ 40 ମିନିଟ୍ ନେଇଥାଏ |

 

  • ପ୍ରଜନନ ଏବଂ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ : –

ପୁରୁଷର ଶୁକ୍ରାଣୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୁଣାତ୍ମକ ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଏକତ୍ର ରଖାଯାଏ |

ଶୁକ୍ରାଣୁ ଏବଂ ଅଣ୍ଡାର ମିଶ୍ରଣକୁ ପ୍ରଜନନ କୁହାଯାଏ |

ପରେ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଏକ ପରିବେଶ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଚାମ୍ବରରେ ଗଚ୍ଛିତ ହୁଏ |

ଶୁକ୍ରାଣୁ ପ୍ରଜନନ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏକ ଅଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରବେଶ କରେ (ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ କରେ) |

ଯଦି ଡାକ୍ତର ଭାବନ୍ତି ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍,  ତେବେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସିଧାସଳଖ ଅଣ୍ଡାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟ୍ରାସାଇଟୋପ୍ଲାଜାମିକ୍ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ (ICSI) କୁହାଯାଏ |

 

  • ଭ୍ରୁଣ ଚୟନ:-

ଲାବୋରେଟୋରୀଗୁଡ଼ିକ ଓଭୋସାଇଟ୍ ଏବଂ ଭ୍ରୁଣ ଗୁଣର ବିଚାର ପାଇଁ ଗ୍ରେଡିଂ ପଦ୍ଧତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ।

2009 ପରଠାରୁ ଆଇ ଭି ଏଫ୍ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ଲାପ୍ ମାଇକ୍ରୋସ୍କୋପି ସିଷ୍ଟମ୍ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା । ମର୍ଫୋକିନେଟିକ୍ ସ୍କୋରିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ହାରରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି କରିବାକୁ ଦର୍ଶାଇଛି |

କୃତ୍ରିମ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଭୀର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ସଠିକ୍ ଭ୍ରୁଣ ଚୟନ ବିଶ୍ଳେଷଣର ବିକାଶ ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ପ୍ରୟାସ ଚାଲିଛି | ଭ୍ରୁଣ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେଣ୍ଟ୍ କ୍ଲାସିଫିକେସନ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ (ERICA) ଏହାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଉଦାହରଣ |

 

  • ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର:-

ଭ୍ରୁଣଗୁଡିକ ଏକ ପତଳା, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ୟାଥେର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀର ଗର୍ଭାଶୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୁଏ, ଯାହା ତାଙ୍କ ଯୋନୀ ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟ ଦେଇ ଯାଇଥାଏ |

ପ୍ରତିରୋପଣ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଭ୍ରୁଣ ଗର୍ଭାଶୟରେ ପ୍ରବେଶ କରାଯାଇପାରେ |.

* ଗର୍ଭଧାରଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଭ୍ରୁଣ ନିଜ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଆବରଣ କରେ ।

 

III-ଆଇ ଭି ଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ

 

ଆଇ ଭି ଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଦିଆଯାଇପାରେ:-

  •  ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା କିମ୍ବା ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ 

ଆପଣ IVF ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଜନ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଟିକା କିମ୍ବା ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଲେଖିପାରନ୍ତି |

ଓଭାରିଆନ୍ ସିଷ୍ଟ(Cyst)ର ବିକାଶକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଋତୁସ୍ରାବର ସମୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଏହା ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡା ସଂଖ୍ୟାକୁ ସର୍ବାଧିକ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ |

 

  •  ଗର୍ଭାସୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ

ପ୍ରଜନନ ବୟସର ସୁସ୍ଥ ମହିଳାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚକ୍ର ସମୟରେ, ଅଣ୍ଡାମାନଙ୍କର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତି ମାସରେ ପରିପକ୍ୱ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ସାଧାରଣତଃ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଡିମ୍ବାଣୁରେ ପରିଣତ ହେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିପକ୍ୱ ହୋଇଯାଏ | ଫୋଲିକଲ୍ସ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଡିମ୍ବାଣୁ ମଧ୍ୟରେ ଛୋଟ ପରଦା ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ରହିବା ଉଚିତ |

14 ମିଲିମିଟର (mm) ରୁ ଅଧିକ ଫୋଲିକଲରେ ଏକ ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡା ଥାଏ |

ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଅଣ୍ଡା ଅନ୍ତିମ ପରିପକ୍ୱତା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ତୁମର ଅଣ୍ଡାର ପରିପକ୍ୱତାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ “ଟ୍ରିଗର ସଟ” ଦିଆଯାଏ | 

 

  • ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର

ତୁମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏକ ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ତୁମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଭାରିରେ ଏକ ପତଳା ଛୁଞ୍ଚିକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରନ୍ତି |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫୋଲିକଲରୁ ଆପଣଙ୍କ ଅଣ୍ଡା ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ସୁକସନ ଉପକରଣ ସହିତ ଛୁଞ୍ଚି ସଂଯୁକ୍ତ|

ତୁମର ଅଣ୍ଡା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମିଶ୍ରଣ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଏ |

ତାପରେ ଏହି ପାତ୍ରକୁ ଏକ ଇନକ୍ୟୁବେଟର (ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିବେଶ) ରେ ରଖାଯାଏ |

ଏହି ପ୍ରଣାଳୀରେ ଅସନ୍ତୋଷ କମାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଏବଂ ସାମାନ୍ୟ କାମୋଉଦ୍ଦିପକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

 

  •  ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍

ତୁମର ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରେ ଅପରାହ୍ନରେ, ଭ୍ରୁଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଇଣ୍ଟ୍ରାସାଇଟୋପ୍ଲାଜାମିକ୍ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ କିମ୍ବା ଆଇ ସି ଏସ୍ ଆଇ(ICSI) ବ୍ୟବହାର କରି ସମସ୍ତ ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡାକୁ ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ |

ଏହାର ଅର୍ଥ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡାରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯିବ | 

ହାରାହାରି 70% ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡା ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହେବ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି 10 ଟି ପରିପକ୍ୱ ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଏ, ପ୍ରାୟ ସାତଟି ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହେବ | ଯଦି ସଫଳ ହୁଏ, ଫର୍ଟିଲାଇଜ୍ ହୋଇଥିବା ଅଣ୍ଡା ଏକ ଭ୍ରୁଣରେ ପରିଣତ ହେବ |

 

  • ଭ୍ରୁଣ ବିକାଶ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ପାଞ୍ଚରୁ ଛଅ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ଭ୍ରୁଣର ବିକାଶକୁ ଯତ୍ନର ସହ ନୀରିକ୍ଷଣ କରାଯିବ |

ତୁମର ଭ୍ରୁଣ ତୁମର ଗର୍ଭାଶୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଭ୍ରୁଣ ହେବା ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ | ହାରାହାରି, 50% ଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଭ୍ରୁଣ ବ୍ଲାଷ୍ଟୋସିଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଗ୍ରଗତି କରେ |

 

  • ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର

ଯୋନୀ ଭିତରେ ଏକ ସ୍ପେକୁଲୁମ୍ ରଖାଯାଇଥାଏ, ଏବଂ ଏକ ପତଳା କ୍ୟାଥେଟର୍ ଗର୍ଭାଶୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ |. କ୍ୟାଥେରର ଅନ୍ୟ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଲାଗିଥିବା ଏକ ସିରିଞ୍ଜରେ ଗୋଟିଏ ବା ଏକାଧିକ ଭ୍ରୁଣ ଥାଏ | କ୍ୟାଥେଟର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଭ୍ରୁଣକୁ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଏ |

 

ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର  ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଅଟେ ଯଥା :- ସତେଜ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର |

ଏକ ସତେଜ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ତିନିରୁ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଭ୍ରୁଣ ଆପଣଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି | ଏହି ଭ୍ରୁଣ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ “ସତେଜ” |

 

ଏକ ଫ୍ରିଜ୍ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଫ୍ରିଜ୍ ଭ୍ରୁଣଗୁଡିକ (ପୂର୍ବ ଆଇଭିଏଫ୍ ଚକ୍ର କିମ୍ବା ଦାତା ଅଣ୍ଡା ଠାରୁ) ଥୋଇ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଗର୍ଭାଶୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ | ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ କାରଣରୁ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ କାରଣ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଜୀବନ୍ତ ଜନ୍ମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

 

ଅଣ୍ଡା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନର କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଫ୍ରିଜ୍ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଗର୍ଭଧାରଣହୋଇପାରେ |

 

  • ଗର୍ଭଧାରଣ

ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ପ୍ରାୟ ନଅରୁ 14 ଦିନ ପରେ ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏକ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ |

 

  1. ଆଇଭିଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ

ଆଇଭିଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ଲକ୍ଷଣରେ ନିମ୍ନ କାରଣ ମାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ:-

 

  1.  ଯୋନୀ ନିଷ୍କାସନ ଏବଂ ଦାଗ / ରକ୍ତସ୍ରାବ:-

ଆଇଭିଏଫ୍ ପରେ ଭ୍ରୁଣ ନିଜ ଗର୍ଭାଶୟ କାନ୍ଥରେ ସଂଲଗ୍ନ ହେଲେ ପ୍ରାୟ 42% ମହିଳା ପ୍ରତିରୋପଣ କିମ୍ବା ଦାଗ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |.

 

  1. ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ :-

ଏକ ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଉଛି ସାଧାରଣ ଆଇଭିଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

 

  1.  ଗର୍ଭଧାରଣରେ ଫୁଲିବା:-

ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତରର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଉଦର ଫୁଲିବା ହୁଏ ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଉଦର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଉଦର ଫୁଲିବା ଅନୁଭବ କରିଥାଏ |

 

  1. ପରିସ୍ରା ବୃଦ୍ଧି :-

ବାଥରୁମକୁ ପରିସ୍ରା ପାଁଇ ବାରମ୍ବାର ଜିବା ଗର୍ଭଧାରଣର ଅନ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷଣ |

ଏହା ଏଚ୍ ସି ଯି (hCG) ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ହରମୋନ୍ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ |

 

  1. ସ୍ତନର ଆକାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଆଇଭିଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣର ଏକ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ସ୍ତନ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ । ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଆଇଭିଏଫ୍ ସମୟରେ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ହରମୋନ୍ ଥେରାପି ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା, କୋମଳ ଏବଂ ଭାରୀ ସ୍ତନ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

 

  1. ସ୍ତନଗୁଡିକର ଫୁଲା ଏବଂ କଠିନତା

ନିପଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ଏକ ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ଅନେକ ମହିଳା ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ହରମୋନ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ଦେବା ପରେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

 

  1. ପେଟର କଷ୍ଟ

ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ହରମୋନାଲ ଶିଫ୍ଟଗୁଡିକ ପେଟର କଷ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କଷ୍ଟ କୁହାଯାଏ | କ୍ରମ୍ପଗୁଡିକ ଗର୍ଭଧାରଣର ଏକ ସାଧାରଣ ଚିହ୍ନ କିନ୍ତୁ ଭ୍ରୁଣ ଗର୍ଭାଶୟ କାନ୍ଥରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କଲାବେଳେ ଅନେକ ମହିଳା କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି |

 

  1. ସକାଳର ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ବାନ୍ତି

ଏହା ସାଧାରଣତ  ଆଇଭିଏଫ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଭ୍ରୁଣ ସ୍ଥାନାନ୍ତରର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

 

  1. ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ଟିଙ୍ଗଲିଙ୍ଗ୍

ଏହା ଓଭାରିଆନ୍ ଉତ୍ତେଜନା ଦ୍ୱାରା ଘଟିଥାଏ ଯାହା ସେହି ମହିଳାମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ବିଶେଷତଃ  ଆଇଭିଏଫ୍ ଦ୍ୱାରା ଯାହାର ଅଣ୍ଡା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ |

 

  1. ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା

ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଏକ ସାଧାରଣ ଆଇଭିଏଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଯାହା ଅନେକ ମହିଳା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କର ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ତାପମାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ଅଧିକ ରହିଥାଏ |

Written by:
Dr. Anjali Chauhan

Dr. Anjali Chauhan

Consultant
Dr. Anjali Chauhan is a fertility specialist with over 6 years of experience and has performed more than 100+ IVF cycles. She specializes in laparoscopy, hysteroscopy, and minimally invasive surgeries for complex infertility cases.
Preet Vihar, Delhi

Our Services

Fertility Treatments

Problems with fertility are both emotionally and medically challenging. At Birla Fertility & IVF, we focus on providing you with supportive, personalized care at every step of your journey towards becoming a parent.

Male Infertility

Male factor infertility accounts for almost 40%-50% of all infertility cases. Decreased sperm function can be the result of genetic, lifestyle, medical or environmental factors. Fortunately, most causes of male factor infertility can be easily diagnosed and treated.

We offer a comprehensive range of sperm retrieval procedures and treatments for couples with male factor infertility or sexual dysfunction.

Donor Services

We offer a comprehensive and supportive donor program to our patients who require donor sperm or donor eggs in their fertility treatments. We are partnered with reliable, government authorised banks to source quality assured donor samples which are carefully matched to you based on blood type and physical characteristics.

Fertility Preservation

Whether you have made an active decision to delay parenthood or are about to undergo medical treatments that may affect your reproductive health, we can help you explore options to preserve your fertility for the future.

Gynaecological Procedures

Some conditions that impact fertility in women such as blocked fallopian tubes, endometriosis, fibroids, and T-shaped uterus may be treatable with surgery. We offer a range of advanced laparoscopic and hysteroscopic procedures to diagnose and treat these issues.

Genetics & Diagnostics

Complete range of basic and advanced fertility investigations to diagnose causes of male and female infertility, making way for personalized treatment plans.

Our Blogs

Submit
By clicking Proceed, you agree to our Terms and Conditions and Privacy Policy

You can also reach us at

Do you have a question?

Footer arrow