• English
Birla Fertility & IVF
Birla Fertility & IVF

PCOD-ৰ বিষয়ে আপুনি জানিবলগীয়া সকলোবোৰ তথ্য

  • Published on January 30, 2024
PCOD-ৰ বিষয়ে আপুনি জানিবলগীয়া সকলোবোৰ তথ্য

পৰিচয়:

পলিচিষ্টিক অ’ভেৰী চিনড্ৰম (PCOS) হৈছে এক সাধাৰণ হ’ৰমনৰ বিকাৰ যি বিশ্বব্যাপী বহুতো মহিলাক প্ৰভাৱিত কৰে। আকলন কৰা হৈছে যে সন্তান ধাৰণ কৰা বয়সৰ প্ৰতি 10 গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত 1 গৰাকীৰ PCOS আছে, যিয়ে ইয়াক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্বাস্থ্য ৰক্ষাৰ বিষয় কৰি তোলে। যদি আপোনাৰ বা আপোনাৰ পৰিচিত কাৰোবাৰ PCOS ৰোগ ধৰা পৰিছে বা তেওঁলোক ইয়াৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হব পাৰে বুলি সন্দেহ কৰে তেনেহলে এই ব্ল’গটোৱে আপোনাক অৱস্থাটো বুজাত আৰু ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিবলৈ মূল্যৱান তথ্য প্ৰদান কৰিব।

PCOD কি?

PCOD, যাক পলিচিষ্টিক অ’ভেৰী ৰোগ বুলিও কোৱা হয়, হৈছে এক অৱস্থা যি মহিলাৰ ডিম্বাশয় আৰু হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্য প্ৰভাৱিত কৰে। যদিও PCOD-ৰ সঠিক কাৰণ এতিয়াও অজ্ঞাত, ইয়াত আনুবংশিক আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক কাৰকৰ সংমিশ্ৰণ জড়িত বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। PCOD-ত আক্ৰান্ত মহিলাসকলে হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতাত ভোগে যাৰ ফলত ঋতুস্ৰাৱ অনিয়মীয়া হব পাৰে আৰু ডিম্বাশয়ত চিষ্ট বিকশিত হব পাৰে।

PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ কি?

PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ বিভিন্ন মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত ভিন ভিন হব পাৰে, কিন্তু কিছুমান সচৰাচৰ লক্ষণৰ ভিতৰত আছে:

  1. অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ: PCOD-ত আক্ৰান্ত মহিলাৰ প্ৰায়ে অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ হয়, ত ঋতুস্ৰাৱ সঘনাই বা দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে হব পাৰে।
  2. অত্যধিক নোম বৃদ্ধি: পুৰুষ হ’ৰমনৰ (এণ্ড্ৰজেন) বৰ্ধিত স্তৰৰ বাবে, PCOD-ত আক্ৰান্ত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ মুখ, বুকু, পিঠি বা পেটত অত্যাধিক নোমৰ বৃদ্ধি দেখা পাব পাৰে।
  3. ব্ৰণৰোগ: হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতাই PCOD-ত আক্ৰান্ত মহিলাসকলৰ ক্ষেত্ৰত ব্ৰণৰোগৰ সঞ্চাৰ কৰিব পাৰে।
  4. ওজন বৃদ্ধি: PCOD-ত আক্ৰান্ত বহুতো মহিলাই ওজন বৃদ্ধিৰ সৈতে যুঁজে বা বা ওজন হ্ৰাস কৰাত অসুবিধা অনুভৱ কৰে।
  5. চুলি সৰা: চুলি পাতল হোৱা বা চুলি সৰা PCOD-ৰ এক দুখদায়ক লক্ষণ হব পাৰে।
  6. গৰ্ভসঞ্চাৰৰ সমস্যা: PCOD-য়ে ডিম্বস্ফোটন ব্যাহত কৰি উৰ্বৰতাক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু গৰ্ভধাৰণ কৰাটো অধিক প্ৰত্যাহ্বানজনক কৰি তুলিব পাৰে।
  7. মনোৱস্থা সলনি হোৱা: হ’ৰমনৰ স্তৰ উঠা-নমা কৰাৰ ফলত PCOD-ত আক্ৰান্ত কিছুমান মহিলাৰ মনোৱস্থা সলনি হব পাৰে আৰু আৱেগিক অস্থিৰতাত ভুগিব পাৰে।

PCOD ৰোগ কেনেদৰে চিনাক্ত কৰা হয়?

যদি আপুনি সন্দেহ কৰে যে আপুনি PCOD-ত আক্ৰান্ত তেনেহলে সঠিক ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ বাবে এজন দক্ষ স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো অত্যাৱশ্যকীয়। আপোনাৰ চিকিৎসকে সম্ভৱতঃ আপোনাৰ শাৰীৰিক পৰীক্ষা কৰিব, আপোনাৰ চিকিৎসাৰ ইতিহাস সমীক্ষা কৰিব, আৰু আন ৰোগসমূহৰ সম্ভাৱনীয়তাক নাকচ কৰিবলৈ কিছুমান পৰীক্ষাৰ নিৰ্দেশ দিব। এই পৰীক্ষাসমূহত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে:

  1. তেজ পৰীক্ষা: হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতা মূল্যায়ন কৰিবলৈ টেষ্টষ্টেৰন আৰু ইনচুলিনসহ হ’ৰমনৰ স্তৰ জোখা হব পাৰে।
  1. শ্ৰোণীৰ আলট্ৰাচাউণ্ড: এই ইমেজিং পৰীক্ষাই চিকিৎসকক ডিম্বাশয় পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু চিষ্টৰ উপস্থিতি বিচাৰিবলৈ সুবিধা প্ৰদান কৰে।
  2. গ্লুক’জ সহনশীলতা পৰীক্ষা: এই পৰীক্ষাটোৱে আপোনাৰ শৰীৰে কেনেদৰে চেনী প্ৰক্ৰিয়াকৰণ কৰে সেইয়া মূল্যাঙ্কন কৰে আৰু ইনচুলিনৰ প্ৰতিৰোধ চিনাক্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যি প্ৰায়ে PCOD-ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হয়।

PCOD কেনেদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি?

যদিও PCOD-ৰ কোনো চিকিৎসা নাই, লক্ষণসমূহ কাৰ্যকৰীভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ কেইবাটাও চিকিৎসা বিকল্প উপলব্ধ। আপোনাৰ নিৰ্দিষ্ট লক্ষণ, বয়স আৰু গৰ্ভধাৰণৰ আকাংক্ষাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি পদ্ধতিটো পৃথক পৃথক হব পাৰে। ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণৰ কেইটামান উমৈহতীয়া উপায় তলত বৰ্ণনা কৰা হৈছে:

  1. জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন: নিয়মীয়া ব্যায়াম, সু-সন্তুলিত আহাৰ, আৰু চাপ হ্ৰাস কৰা কৌশলৰ জৰিয়তে এক স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলী বজাই ৰাখিলে PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  1. ওজন ব্যৱস্থাপনা: শৰীৰৰ ওজন মাত্ৰ 5-10% হ্ৰাস কৰিলে হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্য যথেষ্ট উন্নত হব পাৰে আৰু লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
  2. ঔষধ: আপোনাৰ চিকিৎসকে হ’ৰমনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আৰু নিৰ্দিষ্ট লক্ষণ কিছুমান নোহোৱা কৰিবলৈ জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়ি, এণ্টি-এণ্ড্ৰজেন, বা ইনচুলিন-সংবেদনশীল ঔষধৰ দৰে ঔষধ দিব পাৰে।
  1. উৰ্বৰতাৰ চিকিৎসা: যদি আপুনি গৰ্ভধাৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে তেনেহলে ইন ভিট্ৰফাৰ্টিলাইজেচন (IVF) বা ইণ্ট্ৰউটেৰিন ইনচেমিনেচন (IUI) আদিৰ দৰে উৰ্বৰতাৰ চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হব পাৰে।
  1. অস্ত্ৰোপচাৰৰ হস্তক্ষেপ: কিছুমান ক্ষেত্ৰত যদি ঔষধ আৰু অন্যান্য চিকিৎসাই ডিম্বস্ফোটন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত ব্যৰ্থ হয় তেনেহলে ডিম্বাশয় ড্ৰিলিঙৰ দৰে অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰক্ৰিয়া বিবেচনা কৰা হব পাৰে।

PCOD প্ৰতিৰোধযোগ্য নেকি?

যদিও PCOD ইয়াৰ জটিল প্ৰকৃতিৰ বাবে সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিৰোধ কৰিব নোৱাৰি তথাপিও জীৱনশৈলীৰ কিছুমান পৰিৱৰ্তনে এই স্থিতিটো বিকশিত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত বা ইয়াৰ লক্ষণসমূহ অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰা সহায় কৰিব পাৰে:

  1. স্বাস্থ্যকৰ ওজন বজাই ৰাখিব: নিয়মীয়া ব্যায়াম আৰু এক সু-সন্তুলিত আহাৰে ইনচুলিনৰ প্ৰতিৰোধ আৰু হ’ৰমনৰ ভাৰসাম্যহীনতা প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  1. অৱগত হৈ থাকক: উন্নত স্বাস্থ্যৰ দিশত সক্ৰিয় পদক্ষেপ লোৱাৰ বাবে PCOD, ইয়াৰ লক্ষণসমূহ, আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ উপায়সমূহৰ বিষয়ে নিজকে শিক্ষিত কৰক।
  1. নিয়মীয়া পৰীক্ষা: আপোনাৰ প্ৰজনন স্বাস্থ্য নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ আৰু আৰম্ভণিতে যিকোনো অস্বাভাৱিকতা চিনাক্ত কৰিবলৈ আপোনাৰ স্ত্ৰীৰোগ-বিশেষজ্ঞৰ সৈতে নিয়মীয়াভাৱে পৰীক্ষা কৰাওক।
  1. মানসিক চাপৰ নিয়ন্ত্ৰণ: মানসিক চাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ স্বাস্থ্যকৰ উপায় বিচাৰি উলিয়াওক কিয়নো ই PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ অধিক জটিল কৰি পেলাব পাৰে।

উপসংহাৰ

PCOD হৈছে এক জটিল হ’ৰমনৰ বিকাৰ যি ভাৰতকে ধৰি বিশ্বব্যাপী বহুতো মহিলাক প্ৰভাৱিত কৰে। PCOD-ৰ কাৰণসমুহ, লক্ষণবোৰ আৰু উপলব্ধ চিকিৎসাৰ বিকল্পসমূহ বুজাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। লক্ষণসমূহ ভালদৰে বুজি, সঠিক ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ উপায় বিচাৰি আৰু উপযুক্ত চিকিৎসা পদ্ধতি অনুসৰণ কৰি PCOD-ত আক্ৰান্ত মহিলাসকলে স্বাস্থ্যৱান জীৱন যাপন কৰিব পাৰে। মনত ৰাখিব আপুনি এই যাত্ৰাত অকলশৰীয়া নহয় আৰু প্ৰতিটো পদক্ষেপত আপোনাক সহায় কৰিবলৈ স্বাস্থ্যসেৱা কৰ্মীসকল সাজু আছে।

সঘনাই সোধা প্ৰশ্নসমূহ:

  • PCOD কি?

PCOD, বা পলিচিষ্টিক অ’ভেৰী চিনড্ৰম হৈছে এক হৰ্মনেল বিকাৰ যি প্ৰজননৰ বয়সৰ মহিলাসকলক প্ৰভাৱিত কৰে। ইয়াৰ বিশেষত্ব হৈছে ডিম্বাশয়ত সৰু সৰু চিষ্টৰ বৃদ্ধি, অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ, আৰু শৰীৰত পুৰুষ হ’ৰমনৰ উচ্চ মাত্ৰা। চিকিৎসা নকৰিলে PCOD-ৰ ফলত উৰ্বৰতাৰ সমস্যা আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্য সমস্যা হব পাৰে।

  • PCOD-ৰ লক্ষণসমুহ কি?

PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ ভিন ভিন মহিলাৰ ক্ষেত্রত পৃথক পৃথক হব পাৰে। কিছুমান সচৰাচৰ দেখা পোৱা লক্ষণ হৈছে অনিয়মীয়া ঋতুস্ৰাৱ, প্ৰচুৰ ৰক্তক্ষৰণ, ওজন বৃদ্ধি, শালমইনা, মুখ আৰু শৰীৰত অত্যাধিক নোমৰ বৃদ্ধি (হিৰচুটিজম), আৰু চুলি পাতল হোৱা। PCOD-ত আক্ৰান্ত বহুতো মহিলাই গৰ্ভধাৰণ কৰাত অসুবিধা অনুভৱ কৰে।

  • PCOD কেনেদৰে ধৰা পেলোৱা হয়?

PCOD ৰোগ নিৰ্ণয় কৰিবলৈ, আপোনাৰ চিকিৎসকে সাধাৰণতে আপোনাৰ চিকিৎসা ইতিহাস পৰ্য্যালোচনা কৰিব আৰু আপোনাৰ শাৰীৰিক পৰীক্ষা কৰিব। তেওঁলোকে হ’ৰমনৰ স্তৰ জোখাৰ বাবে তেজৰ পৰীক্ষা আৰু ডিম্বাশয়ত চিষ্ট পৰীক্ষা কৰিবলৈ আল্ট্ৰাচাউণ্ডৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। এইটো মন কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে PCOD নিশ্চিতভাৱে ধৰা পেলাবলৈ কোনো একক পৰীক্ষা নাই।

  • PCOD-ৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰিনে?

হয়, PCOD কাৰ্যকৰীভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ আৰু চিকিৎসা কৰিব পাৰি। চিকিৎসাপদ্ধতি সাধাৰণতে ব্যক্তিজনৰ লক্ষণসমূহ আৰু লক্ষ্যবোৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন যেনে নিয়মীয়া ব্যায়াম, স্বাস্থ্যকৰ খাদ্যাভ্যাস, আৰু ওজনৰ নিয়ন্ত্ৰণে PCOD-ৰ লক্ষণসমূহ কম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ডিম্বস্ফোটন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আৰু হ’ৰমনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ঔষধ দিয়া হব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত উৰ্বৰতাৰ সমস্যাত ভুগি থকা মহিলাসকলৰ বাবে ইন ভিট্ৰফাৰ্টিলাইজেচন (IVF)ৰ দৰে সহায়ক প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰামৰ্শ দিয়া হব পাৰে।

  • PCOD স্থায়ীভাৱে নোহোৱা কৰিব পাৰিনে?

যদিও বৰ্তমান PCOD-ৰ কোনো জ্ঞাত নিৰাময় নাই তথাপি ইয়াক উপযুক্ত চিকিৎসা পদ্ধতি আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনৰ দ্বাৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। তেওঁলোকৰ নিৰ্দিষ্ট প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি এক বিস্তৃত চিকিৎসা পদ্ধতি অনুসৰণ কৰি, PCOD-ত আক্ৰান্ত বহুতো মহিলাই তেওঁলোকৰ লক্ষণসমূহ সফলতাৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আৰু গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা উন্নত কৰিবলৈ সক্ষম হয়।  দীৰ্ঘম্যাদী নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীৰ দ্বাৰা নিয়মীয়া নিৰীক্ষণ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

Written by:
Dr Kalpana Jain

Dr Kalpana Jain

Dr Kalpana Jain is an experienced OBGYN in Assam with close to two decades of clinical experience. Her passionate patient oriented approach, friendly counselling and thorough knowledge in laparoscopy and minimal access surgery makes her a fitting member and the face of our growing fertility team. Dr Kalpana started her journey as MBBS from Gauhati Medical College, Assam. Then she did her Diploma in Obstetrics & Gynaecology from Assam Medical College & Hospital, Dibrugarh, followed by Post Diploma DNB in Obstetrics and Gynaecology from Meenakshi Mission Hospital and Research Centre, Madurai.  

Our Services

Fertility Treatments

Problems with fertility are both emotionally and medically challenging. At Birla Fertility & IVF, we focus on providing you with supportive, personalized care at every step of your journey towards becoming a parent.

Male Infertility

Male factor infertility accounts for almost 40%-50% of all infertility cases. Decreased sperm function can be the result of genetic, lifestyle, medical or environmental factors. Fortunately, most causes of male factor infertility can be easily diagnosed and treated.

We offer a comprehensive range of sperm retrieval procedures and treatments for couples with male factor infertility or sexual dysfunction.

Donor Services

We offer a comprehensive and supportive donor program to our patients who require donor sperm or donor eggs in their fertility treatments. We are partnered with reliable, government authorised banks to source quality assured donor samples which are carefully matched to you based on blood type and physical characteristics.

Fertility Preservation

Whether you have made an active decision to delay parenthood or are about to undergo medical treatments that may affect your reproductive health, we can help you explore options to preserve your fertility for the future.

Gynaecological Procedures

Some conditions that impact fertility in women such as blocked fallopian tubes, endometriosis, fibroids, and T-shaped uterus may be treatable with surgery. We offer a range of advanced laparoscopic and hysteroscopic procedures to diagnose and treat these issues.

Genetics & Diagnostics

Complete range of basic and advanced fertility investigations to diagnose causes of male and female infertility, making way for personalized treatment plans.

Our Blogs

Submit
By clicking Proceed, you agree to our Terms and Conditions and Privacy Policy

You can also reach us at

Do you have a question?